‘Betje Vos’ is een ontroerend schouwspel

Nieuwsklokje 22-06-2005

Tijdens het afgelopen weekeinde beleefde ‘Betje Vos’ de première in een zonovergoten openluchttheater. De talrijke bezoekers genoten zaterdagavond en zondagmiddag van het verhaal van de moeder aller verzetstrijders in Oisterwijk tijdens de Tweede Wereldoorlog. Anita Uitde Haag slaagde er wederom in om een bijzondere Oisterwijkse historie om te toveren tot een sprankelend, sfeervol en vooral ontroerend spel, dat door de leden van de Vereniging Oisterwijkse Spelers met verve en vakmanschap op de planken werd gezet. Jan van Rijthoven schreef er over voor Nieuwsklok.

Het verhaal ‘Betje Vos' is niet zo maar even uit de hoed getoverd. Je kunt aan alles merken dat vele bronnen zijn geraadpleegd en gedegen researchwerk is verricht om de gebeurtenissen authentiek tot leven te brengen. Voeg daar aan toe een professionele regie van Anita Uitde Haag en de acteerkwaliteiten van de spelers en ‘Betje Vos’ is een herkenbaar en geloofwaardig theaterspektakel geworden.

Twee tijdperken dooreen

Het bijzondere van dit theaterstuk is niet dat het verhaal zich in deze tijd afspeelt met een flashback naar de oorlogsjaren’. En dat op ingenieuze manier met door elkaar heen geweven tijdperken. Anita zorgde daarbij voor enkele verrassende scènes, en met name het spelmoment waarop Karel Groenland, in zijn aangemeten personage, die twee Duitse soldaten probeert duidelijk te maken dat ze er niets van snappen, is een juweeltje!
De de titelpersoon werd door Mies Groenland op overtuigende en vakbekwame wijze uitgebeeld. Met haar ontwapenende charme en haar resolute optreden kon ze ‘haar’ verzetsmannen en de kapelaan er nog één keer toe overhalen om Janus (Huub Groenland) te laten zien wat toentertijd in Oisterwijk is geschied. En zo zal het in werkelijkheid ook zijn gegaan. Wim Hoddenbagh, Barry van Zelst, Dick Groenland, Frans Habraken, Huub van den Bogaard, maar vooral Arjan Wolfs als de verzetsman Bim van der Kleij, karakteriseerden op subtiele wijze de verzetsgroep, terwijl Jacques van Rijswijk als een Odekerke-achtige kapelaan Sleegers op bevel van Betje Vos een paar oogjes in het zeil hield.

Veel glansrollen

Tussen de verzetsbedrijven door traden groepen zangers en dansers, begeleid door een 8-mans orkest o.l.v. Arjan Kooijmans, op met de bekende liedjes en meezingers uit de oorlogsjaren, waarmee de soms heftige en emotioneel geladen verzetsscènes op een luchtige wijze werden onderbroken. Die optredens waren tevens hét podium voor de jonge cast en met name Janneke Groenland, Wietske van de Meijdenberg, Daisy Groenland, Anne Hoddenbach en de verzetsgroep (in dubbelrollen) schitterden in enkele ensembles, waarvan de Milva’s nog wel een keer hadden mogen terugkomen!
Natuurlijk mocht onze koningin Wilhelmina, Betjes landelijke evenbeeld als verzetsmoeder, niet ontbreken. Stijlvol neergezet door Wilna Schut en begeleid door haar hofdames (en niet door haar soldaat van Oranje!) sprak ze ons vanuit het verre Engeland bemoedigend toe.
Ook zij kon niet voorkomen, dat een ontluikende liefde tussen Kaatje en Jan Brunnekreef (Daisy en Barry) door een foute tante To – kort maar krachtig getypeerd door Angelique Bekkers – om zeep werd geholpen.
Maar het draaide natuurlijk allemaal om de vermaledijde bezetter. Jos Reuken, Cleem Schoonus en Ruud Aarden, ten tonele gevoerd in een heus en authentiek legervoertuig, namen als onze vijand bezit van Oisterwijk. Maar toen tijdens de proclamatie de latere verzetsstrijder Lange Willem (Frans Habraken) het aandurfde om het lied Ik heb u lief, mijn Nederland in te zetten, zat het publiek in het natuurtheater als aan de grond genageld…

Toepasselijk

‘Betje Vos’ is indringend, haalt herinneringen op, heeft de nodige humor en maakt emoties los, want het verwijst naar enkele duistere bladzijden uit onze plaatselijke geschiedenis en naar heldendaden die door Oisterwijkers zijn verricht. En toepasselijker kan deze opvoering niet gebracht worden, in het herdenkingsjaar dat 60 jaar geleden de bevrijding plaats had. Het is goed dat ouderen daar steeds aan worden herinnerd, en dat de jeugd leert beseffen dat zoiets nooit meer mag gebeuren.
De Vereniging Oisterwijkse Spelers, die dit jaar 40 jaar bestaat met Karel en Huub Groenland vanaf de oprichting erbij, is er weer in geslaagd om een bijzondere productie tot uitvoering te brengen. Deze unieke voorstelling, aan te bevelen voor jong en oud, is nog te zien vanavond, woensdag 22 juni om 20.30 uur, op zaterdag 25, zondag 26 en woensdag 29 juni en op zondag 3 juli.